AQUACENTRUM VÍTÁ NÁVŠTĚVNÍKY JIŽ DVĚ DESETILETÍ

Letošní rok slaví Aquacentrum v Městských lázních 20. výročí svého znovuotevření po kompletní rekonstrukci. Když před 25 lety, v roce 1993, otevřelo město Hradec Králové nový moderní 50m plavecký bazén s 8 drahami, byly Městské lázně uzavřeny. Bylo však rozhodnuto, že historická budova bude sloužit i nadále původnímu účelu a tak podle projektu firmy H-projekt Praha vzniklo vodní zábavní centrum, které přivítalo první návštěvníky 10. listopadu 1998.

Aquacentrum bylo vybudováno v historické budově Městských lázní, které občanům Hradce sloužily již od svého prvního otevření 4. dubna 1933. Prvorepublikové Městské lázně od projektanta Oldřicha Lisky, postavené firmou „Václav a František Capouškové“, však vypadaly zcela jinak, než jak je znají návštěvníci nyní. Místo dnešních vířivek a solárií nabízely vanové a sprchové kabiny pro očistu těla, vaničky pro mytí nohou, parní komory s různě horkou párou anebo komory pro horký vzduch čili předchůdce dnešní sauny.

Co byste však našli již tehdy, je 30 m dlouhý bazén s umělým vlnobitím. Toto umělé vlnobití, vyrobené firmou Kolben a Daněk v roce 1932, je tvořenou kyvnou deskou, se kterou lopatkovité rameno posouvá vpřed a vzad a vytváří tak vlnový efekt. Ramenem hýbe unikátní olejový stroj, který byl při přestavbě v roce 1998 kompletně zrekonstruován. Dnes je nejen historicky cennou raritou, ale hlavně funkční technickou památkou zdobící hradecké aquacentrum. V roce 2014 vyhrálo toto umělé vlnobití soutěž TOP AQUA zařízení pořádanou Asociací bazénů a saun České republiky.

Přestavba aquacentra byla limitována rozměry historické budovy, ale i tak vzniklo krásné rodinné aquacentrum s mnoha atrakcemi, které bylo jedno z prvních otevřených aquacenter v České republice. Naleznete zde 82m dlouhý tobogán, několik vířivek s vzduchovými i vodními tryskami, teplý vířivý bazének a mělký bazén s herními prvky v dětském koutku. V hlavním bazénu, kde je již zmiňované umělé vlnobití, pak naleznete spoustu vodních atrakcí, jako jsou vodní clony, masážní sprchy, podvodní sopky nebo protiproud. Součástí aquacentra je i parní kabina a sauna. Navíc byla v horním patře vybudována ubytovna s 22 lůžky, která poskytuje mimohradeckým obyvatelům své služby i bez návštěvy aquacentra.


Otevřením aquacentra a jeho propojením s 50m plaveckým bazénem tak vznikl unikátní krytý plavecký areál. Za přispění města Hradce Králové a fondů z Evropské unie i v těchto letech pokračuje rozšiřování a modernizace areálu. V roce 2012 prošel větší rekonstrukcí plavecký bazén, kdy došlo k modernizaci technologického zázemí na úpravu vody a kompletní přestavbě pánských a dámských sprch. V roce 2016 se pak areál rozšířil o venkovní relaxační zónu Slunná loučka, která v letních měsících slouží jako opalovací a odpočinková zóna pro dospělé a zároveň jako krásné a bezpečné hřiště pro děti. V ten samý rok byly kompletně zrekonstruovány i dětské šatny a sprchy. V letošním roce byl vyměněn strop v bazénové hale aquacentra, včetně instalace moderního LED osvětlení a průběžně dochází k menším úpravám a budování atrakcí. V sauně tak přibyla ledová studna, vodopád na skle, rozšířil se dětský koutek o skluzavku a skákací hrad nebo se modernizoval bar u vody.


Unikátní je i systém permanentek – čipových hodinek – na které si návštěvníci nabijí kredit a hodinky pak slouží jako peněženka. Vzhledem k tomu, že Správa nemovitostí Hradec Králové provozuje nejen krytý plavecký areál ve středu města, ale i areál Flošna s letním koupalištěm a wellness studiem, je možné použít tyto hodinky pro vstup do obou těchto areálů. Zároveň však s nimi mohou návštěvníci platit i za občerstvení v restauracích a barech, které jsou součástí těchto areálů a tak stačí připnout hodinky na ruku a nemusí se již starat, kam dávat při koupání peněženku.


Oficiální stránky:http://www.snhk.cz/aktuality/mestske-lazne-aquacentrum/aquacentrum-vita-navstevniky-jiz-dve-desetileti

7 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše